Güzellik bir bütündür. Güzel bir cilt, ışıldayan saçlarla bu bütünü tamamlamak mümkün. Görünüşümüzün yarattığı “algı” için saçlar çok önemli. Her kadının ya da saç tipinin ihtiyaç duyduğu bir rutinde istenen sağlıklı saçlardır.

Parıldayan saçların ışıl ışık göz alması için uygulayacağınız altı yol bu yazıda.

Mevsim değişiklikleri veya çevresel faktörler saçlarınızı olumsuz etkileyebilir. Günlük aşamda benimseyeceğiniz birkaç alışkanlık ve bakım rutininize ekleyeceğiniz birkaç değişiklikle avantajlı bir durum elde edebilirsiniz! Adımlarımıza bakalım;

İyi Beslenme

Cildinizde veya saçınızda sağlıklı bir görünüm için ilk adım içten gelen güzellik! Beslenme düzeninizin güzelliğinize avantaj ya da dezavantaj sağladığını bilmelisiniz. Bu konu hem cildiniz hem de saçınız için geçerli. Parlak ve sağlıklı saçlar için temek bir beslenme alışkanlığı oldukça önemli. Almanız gereken vitamin ve mineralleri atlamadan almalısınız.

Vitamin, mineral ve proteinlerin kan yoluyla saç köklerine ulaşması böylece saç yapısını güçlendirmesi büyük bir öneme sahip. Besin değeri yüksek gıdalarla kuru, kırılgan ve mat saçlara veda edebilirsiniz.

Saçlarınızı Ilık Su ile Yıkamalısınız

Kişisel hijyen rutininizin bir parçası olan duş aslında tüm bakımlarınız için oldukça önemlidir. Bu aşamadaki dikkat edeceğiniz şey; saçınızı çok sıcak su ile yıkamamaktır. Çok sıcak su saçtaki asit ve koruyucu lipit tabakayı eriterek saçınıza zarar vermekle kalmaz, yıpranmaya sebep olan etkenlere saçınızı korumasız bırakır. Diğer bir olumsuz yanıysa saça asıl parlaklık veren ve besleyen, saçın kendi ürettiği yağ olan “sebum”  dengesini bozar. Bunlardan kaçınmak için saçlarınızı iki günde bir ılık bir su ile yıkamak ve kurutmak en doğrusudur. Hatta duştan çıkmadan önce saçınıza biraz soğuk su tutmak daha faydalıdır.

Ürünleri Doğru Uygulamalısınız

Saç tipinize uygun bir ürün kullandığınızı düşünüyorsunuz. Peki ürünü doğru kullanıyor musunuz? Saçınız kendi parlaklığı ve nemi için “sebum” üretimi gerçekleştiriyor. Buna zarar vermeden bir bakım yapmak çok önemli. Sebum üretimini etkilememek için yaptığınız bakımı saç diplerinden biraz daha uzak, saç boyları ve uçlarına uygulamak daha doğrudur.

Koparak Kırılmaları Engelle

Banyodan sonra saçlarınız nemliyken daha esnek bir haldedir. Bu esneklik saçların taranması açısından en elverişli zamandır. Koparak dökülmelerin ve kırılmasını böyle azaltabilirsiniz.

Aromaterapi & Saç Bakımı

Özellikle kış aylarında bu bilgiyi sıkça hatırlamalısınız. Soğuk kış aylarında cildinizin kuruması ve ekstra bir neme ihtiyaç duyması durumuna alışıksınız. Ancak bu saçlarınız içinde böyle! Saçlarınızda kış aylarında daha çok neme ihtiyaç duyar. Alanınızı ısıtmak için kullandığınız ısıtıcılar için ortamın havasını ekstra kurutabilirsiniz.

Alanınızda nem sağlamak için aslında kullandığınız aromaterapi yöntemlerini denemelisiniz. Böylece hem hava nemlendiricisinden hem de esansiyel yağların etkilerinden maksimum yarar sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir