Güzelliğin Sırrı Gece Bakımı: Kusursuz Bir Cilt

Gece bakımının önemini sizler için araştırdık. Gece bakımında dikkat etmeniz gerekenler burada! Cilt uyku sırasında yapılanma ve eski haline gelme için çalışır. Gece bakımı da uyku sırasında yaşanan bu durumu destekler. Gece bakımının önemini ve sıralamasını nasıl yapmalısınız, bakalım.

Cilt Sağlığı & Uyku İlişkisi

Uykudan önce yapılması gereken cilt bakımında en önemli nokta uyku. Biyolojik sistem ve cilt metabolizması akşam saatlerinde hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Özellikle 23.00 ve 04.00 saatleri arasında oldukça hızlı çalışır. Bu saatlerde uyku da olmaya özen göstermelisiniz.

Kaliteli ve doğru bir uyku için telefonsuz, ışıksız ve karanlık bir odada uyumanız önemli. Çünkü iki gözümüzün arasındaki optik okuyucular mavi ışığı ya da telefon sinyalini algılıyor ve komut veriyor.

Gece Bakımının Önemi

Cilt uyku sırasında yeniden yapılanmaya geçiyor. Cildin ısısı yükseldikçe daha ince ve daha geçirgen bir hal alıyor, dolayısıyla tedavilere daha duyarlı hale geliyor. Gece bakımı ise uyku sırasında içeriden gerçekleşen onarıma, dışarıda destek veriyor. Gündüz uyguladığınız bakım rutinini biraz daha yoğunlaştırıp yaparsanız yıllara meydan okuyabilirsiniz.

Gece Bakımı Hangi Sırası Nedir?

Cildinizin derinlemesine temizlenmesi ile bakımınıza başlamalısınız. Kozmetik ürünleri ve güneş koruyucuların kalıntılarını kolayca temizlemek ve çift aşamalı bir bakım yapmak en doğrusu.

Haftada bir veya iki kez peeling yapın ya da etkili maske uygulayın. Açılan gözenekler sayesinde cildiniz uygulayacağınız ürünleri rahatça emer.

Nemi cilde hapseden tonikler kullanın. AHA veya BHA gibi kimyasal soyucular içeren tonikler gözeneklerinizi açacak ve ölü deriden kurtulmanızı sağlayacak. Hücre yenilenmesini hızlandıracak. Ancak hassas bir cildiniz varsa bu gibi tonikleri her gün kullanmamanızı öneririz.

Yaş alma belirtileri önce göz çevresinde oluşuyor. Göz kenarlarındaki ince çizgileri en aza indirmek için göz çevrenizi mutlaka nemlendirin.

Gece ve Gündüz Bakımının Farkı

Cildiniz gece ve gündüz ihtiyaçları birbirinden farklı. Gün içinde güneş ışığı, hava kirliliği gibi etkenlerle baş başa kalıyor. Buna uygun bir bakım yapmanız gerekiyor. Mesela güneş kreminiz olmadan asla dışarı çıkmamalısınız.

Gece bakımındaysa cildinizi onarmaya ve yenilemeye odaklı olmalısınız. Akşamları yağ bazlı ürünler kullanarak bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Cilt Tahrişine Ne İyi Gelir: Cilt Bakımı

Tahriş olmuş bir cilde ne iyi gelir? Özellikle maske taktığımız şu süreçte cildimiz, dezenfektan ve kolonyadan yıpranmış ellerimize ne iyi gelir sorularının cevabı burada.

Cildimizde oluşan tahrişler vücudumuzun dış çevre ile en sık temas eden bölgeler olan elimiz ve yüzümüzde meydana gelir. Cilt tahrişinin birçok sebebi var, bunlar nelerdir bakalım.

Cilt Tahrişi Neden Olur?

  • Sık sık el ve yüz yıkama, aşırı sıcak ve aşırı soğuk sular kullanmak. En başlıca sebeplerdendir.
  • Kuru ve hassas cilt yapısı.
  • Kronik güneş hasarı.
  • Genetik aktarım.
  • Demir ve vitamin eksikliği.

Cildimiz en önemli organımızdır. En büyük görevi vücudumuzu dışarıdan gelen hasarlara karşı korumaktır. Cildimiz sürekli kendini yenileme halindedir, cildimizin üst tabakası (epidermis) ortalama 28-35 günde kendini yenilerken, alt tabakası (dermiş) 4 ile 6 günde kendini yeniler.

Bu yenileme durumu sürekli devam eder. Çeşitli çevresel etkenlere, cilt yapımıza ve hastalıklara bağlı olarak cildimiz, zaman içerisinde daha kolay tahriş olmaya başlar. Genetik yaşlanma süreci de cildimizin kolay tahriş olmasında önemli bir etkendir.

30’lu yaşlarda sonra cildimiz her yıl %3 oranında cilt kalitesi ve bariyer özelliğinde genetik olarak kodlanmış bir kayıp yaşar. Özellikle düzensiz yaşam, aşırı alkol alımı ve bazı hastalıklar cildimizdeki bariyer özelliğinde oluşan zayıflamayı hızlandırdığını belirtmeliyim.

Cildimizdeki tahrişi özellikle yüzümüzde ve ellerimizde yani dış etkenlerde en çok maruz kalan bölgelerimizde sıklıkla görünür. En sık dış etkenli sebep kronik güneş hasarına bağlı oksidan hasar ve cildimizde nem dengesinin bozulmasıdır.

Cilt Tahrişine Ne İyi Gelir?

Peki cilt tahrişine ne iyi gelir sıraladık;

Genetik olarak açık ve kuru cildiniz varsa sıcak sudan uzak durmalısınız.

Duş esnasında keselenme ve duş jelleri ile sık yıkanma gibi huylardan vazgeçilmelisiniz.

Sağlıklı bir cilt yapısı için 3 günde bir duş almak yeterlidir. Sık ve sıcak su ile duş almak cildinize iyi gelmeyebilir.

Bazı kronik hastalıklar cildinizin bariyerini zayıflatır, çabuk tahriş olmaya başlar.

Eğer cildinizin yağlı ve cilt kalitesi iyiyse, tahriş çatlama gibi durumlarda mutlaka dermatoloğa gitmelisiniz.

Genç ve Dinamik Cilt: 3 Bakım Önerisi & 5 İpucu

Kış mevsimini atlattık, ama cildimizde hasar kaldı mı? Baharın yeni başlangıç ve yeni heyecanlara açtığı kapıda bakım yapmak mükemmel bir zamanlama. Yeni bir mevsime ve yaza hazır, canlanmış yenilenmiş bir cilt için yapabileceğiniz cilt bakım ipuçlarıyla geldik.

Günlük yorgunluk ve dış etkenlerin verdiği zararlar cildinizi yıpratmış olabilir. Ancak cilt temizliği sadece bakım ile değil aynı zamanda içten bir temizlikle de olmalıdır. Yoga veya meditasyonu düşünebilirsiniz, kitap okuyabilir ya da bir diziye yoğunlaşabilirsiniz.

Cilt Bakım Ürünlerinize Göz Geçirin

Bahar temizliği için cilt bakımı ürünlerinizi bir kez gözden geçirin. Tarihi geçmiş ürünleri atın ve yenileri için yer açın.

Cilt Bakımına Zaman Ayırın

Akşam yaptığınız cilt bakımınız cildiniz için önemlidir. Cildiniz soğuktan kurumuş veya yıpranmışsa cilt yapınıza uygun Ph oranını düzenleyecek ürünler seçmek cilt sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Cilt bakımınıza parlaklık veren ürünler tercih etmelisiniz. Havalar ısındığında peeling tarzı ürünler yerine C, E vitamini ve hiyalüronik asitli ürünler kullanın.

Ölü Derilerden Kurtul

Yazlık kıyafetleri rafa çıkarmak gibi düşünebileceğiniz bu peeling aşaması için cildinize vücut losyonu içeren bir peeling ile masaj yapın.

Genç Cilt İçin 5 İpucu

En iyi halinizle her anınızı yakalamak için bakım rutininize önem verin. 5 adet kural ile bunu yapmak mümkün.

Sabah Akşam Serum Uygulayın

Serum cilt için en iyi nemlendirici ve sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Hiyalüronik asit, amino asit, A,E ve C vitaminleri içeren ürünler tercih edin.

Cildinizin Nem Oranına Değer Verin.

Cildinizin genç kalmasını sağlayan en önemli etmen cildin nem oranıdır. Bu yüzden su tüketimine önem verin, 40 yaşından sonra cildiniz kolay tahrip olur bu yüzden cilt yenileyen ve nemlendiren ürünler seçmelisiniz.

Güneş Kremi Sürmeden Çıkmayın

Hava nasıl olursa olsun güneş kremi kullanın. Size uygun güneş kremini bulmak için cilt tipinizi, özelliklerini ve rengini göz önünde bulundurun. Ayrıca boynunuza da güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Göz Çevresini Koruyun

Hassas ve ince bir dokuya sahip olduğu için iyi bir yaşlanma karşıtı krem ile göz çevrenizi koruyabilirsiniz. Kırışıklık gideren besin kullanırken, gözlerinizi kısarak etrafa bakmak kay ayaklarınıza iyi gelmeyecektir bunu unutmayın!