Kolajen Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Kolajen Nedir?

Her zaman genç bir cildin sırrı olan kolajen hakkında kapsamlı bir araştırma yaptık. Sağlıklı bir cilt için merak ettiklerinizin cevabı için okumaya başlayalım!

Öncelikle kolajen; vücudun temel yapı taşı olan bağ dokularındaki ana proteindir. Vücudumuzdaki tüm proteinlerin %30’unu oluşturur. Kolajen ciltte, kemikte, eklemde kan damalarında bile bulunur.

Bu anlatılan kolajenin cilt için kullanım sebebi ise cilde sıkılık ve dinç bir görünüm vermesidir. Zamanla kolajen üretimi azalacağı için cildin ihtiyacı olacak kolajen miktarını dışarıdan alabilirsiniz.

Peki Kolajen Kullanmaya Nasıl Karar Verilir?

Kolajen doğduğunuz andan itibaren vücudumuzda doğal olarak bulunan bir proteindir. Ancak, yaş aldıkça kolajen üretimi yavaşlayabilir. Buna bağlı olarak destek vermeye başlayabilirsiniz. Azaldığı durumlarda gözle görülür şekilde sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelebilir.

Kolajen üretimi bir tek erken yaş alma durumunda yavaşlamaz. Güneş gibi ultraviole hasarı, stres hasarı, işlenmiş ürünler tüketmek, sigara ve alkol gibi daha birçok sebepten yavaşlaması mümkün.

Kolajen Kaybını Durdurmak

Kolajen kaybını durduramayabilişiniz. Ama bu kaybı azaltmak mümkün, nasıl mı? Bakalım:

  • A Vitamini açısından zengin besinler tüketmelisiniz.
  • C vitamini açısından zengin besinler tüketmelisiniz.
  • Bol su içmelisiniz.
  • Günlük alınması gereken aminoasit ve protein miktarını tamamlamalısınız.
  • Kırmızı sebze ve meyveler tüketmelisiniz.
  • Sigara ve alkolden kaçınmalısınız.

Kolajen Ne Kadar Kullanılmalı?

Yaş ve cildinizdeki deformasyona göre kullanımınız değişebilir. Kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanmanız gerekir. Bu 3 aylık süreçte hiç ara vermeden kullanmak önemlidir. Çünkü bioaktif peptitler gastrointestinal sistemde emilerek kana karışır ve 1 saat içerisinde kolajen ihtiyacı olan hücreye uyarı da bulunur. Ancak bu uyaranlar birkaç günde kaybolur. Ara vermeden kullanmanın sebebi budur.