Cilt Tahrişine Ne İyi Gelir: Cilt Bakımı

Tahriş olmuş bir cilde ne iyi gelir? Özellikle maske taktığımız şu süreçte cildimiz, dezenfektan ve kolonyadan yıpranmış ellerimize ne iyi gelir sorularının cevabı burada.

Cildimizde oluşan tahrişler vücudumuzun dış çevre ile en sık temas eden bölgeler olan elimiz ve yüzümüzde meydana gelir. Cilt tahrişinin birçok sebebi var, bunlar nelerdir bakalım.

Cilt Tahrişi Neden Olur?

  • Sık sık el ve yüz yıkama, aşırı sıcak ve aşırı soğuk sular kullanmak. En başlıca sebeplerdendir.
  • Kuru ve hassas cilt yapısı.
  • Kronik güneş hasarı.
  • Genetik aktarım.
  • Demir ve vitamin eksikliği.

Cildimiz en önemli organımızdır. En büyük görevi vücudumuzu dışarıdan gelen hasarlara karşı korumaktır. Cildimiz sürekli kendini yenileme halindedir, cildimizin üst tabakası (epidermis) ortalama 28-35 günde kendini yenilerken, alt tabakası (dermiş) 4 ile 6 günde kendini yeniler.

Bu yenileme durumu sürekli devam eder. Çeşitli çevresel etkenlere, cilt yapımıza ve hastalıklara bağlı olarak cildimiz, zaman içerisinde daha kolay tahriş olmaya başlar. Genetik yaşlanma süreci de cildimizin kolay tahriş olmasında önemli bir etkendir.

30’lu yaşlarda sonra cildimiz her yıl %3 oranında cilt kalitesi ve bariyer özelliğinde genetik olarak kodlanmış bir kayıp yaşar. Özellikle düzensiz yaşam, aşırı alkol alımı ve bazı hastalıklar cildimizdeki bariyer özelliğinde oluşan zayıflamayı hızlandırdığını belirtmeliyim.

Cildimizdeki tahrişi özellikle yüzümüzde ve ellerimizde yani dış etkenlerde en çok maruz kalan bölgelerimizde sıklıkla görünür. En sık dış etkenli sebep kronik güneş hasarına bağlı oksidan hasar ve cildimizde nem dengesinin bozulmasıdır.

Cilt Tahrişine Ne İyi Gelir?

Peki cilt tahrişine ne iyi gelir sıraladık;

Genetik olarak açık ve kuru cildiniz varsa sıcak sudan uzak durmalısınız.

Duş esnasında keselenme ve duş jelleri ile sık yıkanma gibi huylardan vazgeçilmelisiniz.

Sağlıklı bir cilt yapısı için 3 günde bir duş almak yeterlidir. Sık ve sıcak su ile duş almak cildinize iyi gelmeyebilir.

Bazı kronik hastalıklar cildinizin bariyerini zayıflatır, çabuk tahriş olmaya başlar.

Eğer cildinizin yağlı ve cilt kalitesi iyiyse, tahriş çatlama gibi durumlarda mutlaka dermatoloğa gitmelisiniz.