Hijyenik bakım ve rutin kişisel bakım kurallarını yerine getirmek için edinilen alışkanlıklar hastalıkları önlemenize ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Hangi kişisel hijyen alışkanlıklarının rutininiz olması gerektiğini merak ediyorsanız, işte size 5 önemli bakım ve hijyen kuralı.

Sağlığınızı iyileştirmek için kişisel hijyen şarttır. Ellerinizi yıkamak, dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak gibi kişisel hijyen alışkanlıkları, bakterileri, virüsleri ve hastalıkları vücudunuzdan uzak tutar. Tüm bunların yanında zihinsel faydaları da bulunur. İyi vücut hijyeni uygulamak zihinsel sağlığı da teşvik eder. Enfeksiyon riskinizi en aza indirmek ve genel vücut direncinizi artırmak istiyorsanız; kişisel bakım ve hijyen kurallarını alışkanlık haline getirmelisiniz.

Hijyenik Bakım ve Kişisel Bakım Nedir?

Kişisel hijyen, vücudunuza nasıl baktığınızdır. Bu uygulamalar banyo yapmak, ellerinizi yıkamak, dişlerinizi fırçalamak ve daha fazlasını içerir. Her gün milyonlarca dış mikrop ve virüs ile temas ediyorsunuz. Tüm bunlar vücudunuzda yaşayabilir, sağlığınızı tehdit edebilir. Kişisel hijyen uygulamaları, size ve çevrenizdeki insanlara hastalıkların bulaşmasını önlemede yardımcı olabilir. Ayrıca, kişisel bakım sayesinde daha iyi görünür ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Hijyenik Bakım ve Kişisel Bakım Kuralları

Kişisel hijyen alışkanlıkları oluşturmak için rutin olarak yapılması gerekenlere bakacak olursak;

El Hijyeni: Ellerinizdeki mikroplar, ağzınızdan, burnunuzdan, gözlerinizden ve kulaklarınızdan vücudunuza kolayca girebilir. Bu yüzden ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Yemekten önce ve sonra, çöplere dokunduktan sonra, hapşırdığınızda, bir hayvana dokunduğunuzda el yıkama işlemini tekrarlamalısınız. Aynı şekilde bebeğinizin bezini değiştirdikten, bir kesik ve yarayı temizledikten sonra da ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya özen göstermelisiniz. Ellerinizi yıkamak için uygun bir ortam yoksa mutlaka antibakteriyel el jeli veya ıslak mendil kullanarak ihtiyacınız olan temizliğinizi yapmalısınız.

Tuvalet Hijyeni: Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Yıkama işlemi sırasında sabun kullanmaya ve en az 20-30 saniye boyunca ellerinizi ovalayarak yıkama yapmaya özen göstermelisiniz. Son olarak, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanabilirsiniz.

Duş Hijyeni: Mevsim fark etmeksizin, haftada en az üç defa ya da gün aşırı duş almalısınız. Sabunla duş almak, ölü cilt hücrelerini, bakterileri ve yağ birikintilerini arındırır. Saçınızı şampuanlamak, saç derinizde yağlı kalıntıların birikmesini önler.

Tırnak Bakım Hijyeni: Tırnaklarınızı temiz ve hijyenik tutmak için düzenli olarak kesmelisiniz. Kısa tırnaklar, kir ve mikrop birikimini engeller. Daha etkili tırnak temizliği için törpü ve tırnak fırçası kullanabilirsiniz.

Ağız Bakımı Hijyeni: İyi diş hijyeni, sadece inci gibi beyaz dişlerden çok daha fazlasıdır. Dişlerinizin ve diş etlerinizin bakımı, diş eti hastalıklarını ve çürükleri önlemenin en etkili yoludur. Günde en az 2 defa ve minimum 2’şer dakika boyunca dişlerinizi fırçalamalısınız. Uyandıktan sonra ve uykudan önce diş fırçalama işlemi yapmanız, ağız ve diş sağlığınızı etkin şekilde koruyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir