Yüzü güzelleştiren estetik uygulamaları

Yüzü Gençleştiren Estetik Bölgeleri & Uygulamalar

Yüzümüzün, çene ve elmacık kemiği dolgusu, implant işlemleri, kaş kaldırma ve göz torbası tedavisi gibi birçok estetik işlemi yapılabilir. Yüzü gençleştiren ve güzel görünmesi için yapılan estetik işlemleri birbirini destekliyor. 

Yaşlanma belirtileri aynı seansta birçok işlemle ortadan kaldırılabilir. Yüzdeki yorgun ve mutsuz görünüm kırışıklıklar, torba oluşumu ve morluklar, belirginleşen çizgiler hepsi tek bir işlemle ortadan kaybolmaz. 

Bu nedenle istenen sonuca yaklaşmak için yorgun görünüme sebep olan bu deformasyonların ortadan kaldırılması gerekir.

Burun & Çene Estetiği

Burun ve çene birbirlerini destekler. Başarılı bir burun ameliyatı sonrasında, çenenin pozisyonu da onun duruşunu etkiler.

Bu durumda çenenin durumuna göre implant ya da dolgu enjeksiyonu tavsiye edilir. 

Yüz Güzelleştiren Estetik İşlemler
Yüzünüzün daha genç görünmesini saylayacak estetik işlemler

Yorgunluk & Kırışıklık

Eğer yüzünüzde sarkma veya kırışıklıklar ayı anda oluşmuşsa göz kapağı torbaları dururken sadece kaz ayaklarını tedavi etmek de aynı şekilde hastayı istenen sonuca ulaştırmaz. 

Yüzde gençleştirme operasyonu yapılacaksa kırışıklıklar, göz torbaları, kaş düşüklükleri (kaş kaldırma) ve göz altı morluklarının aynı anda tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Hacim Eksiklikleri

Genel yüz estetiğinde çene, elmacık kemiği ve dudak gibi bölgelerdeki hacim eksikleri kişinin isteğine göre yapılabilir. Bu operasyonların gerekliliği kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin elmacık kemiği yani yanaklarını fazla çökükse ve çene yan profilden görünümü bozacak kadar geride duran kişilere yapılmalıdır.

Aynı şekilde dudakları çok ince olan ve kişiye aşırı sinirli bir ifade veren kişilere de tavsiye edilir. 

Yüzde estetik bir sorun oluşturmadığı ama daha dolgun ya da çıkık durması durumunda yüze daha fazla çekicilik kazandıran durumlarda ise istekler göz önüne alınır.

Güzelliğin Sırrı Gece Bakımı: Kusursuz Bir Cilt

Gece bakımının önemini sizler için araştırdık. Gece bakımında dikkat etmeniz gerekenler burada! Cilt uyku sırasında yapılanma ve eski haline gelme için çalışır. Gece bakımı da uyku sırasında yaşanan bu durumu destekler. Gece bakımının önemini ve sıralamasını nasıl yapmalısınız, bakalım.

Cilt Sağlığı & Uyku İlişkisi

Uykudan önce yapılması gereken cilt bakımında en önemli nokta uyku. Biyolojik sistem ve cilt metabolizması akşam saatlerinde hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Özellikle 23.00 ve 04.00 saatleri arasında oldukça hızlı çalışır. Bu saatlerde uyku da olmaya özen göstermelisiniz.

Kaliteli ve doğru bir uyku için telefonsuz, ışıksız ve karanlık bir odada uyumanız önemli. Çünkü iki gözümüzün arasındaki optik okuyucular mavi ışığı ya da telefon sinyalini algılıyor ve komut veriyor.

Gece Bakımının Önemi

Cilt uyku sırasında yeniden yapılanmaya geçiyor. Cildin ısısı yükseldikçe daha ince ve daha geçirgen bir hal alıyor, dolayısıyla tedavilere daha duyarlı hale geliyor. Gece bakımı ise uyku sırasında içeriden gerçekleşen onarıma, dışarıda destek veriyor. Gündüz uyguladığınız bakım rutinini biraz daha yoğunlaştırıp yaparsanız yıllara meydan okuyabilirsiniz.

Gece Bakımı Hangi Sırası Nedir?

Cildinizin derinlemesine temizlenmesi ile bakımınıza başlamalısınız. Kozmetik ürünleri ve güneş koruyucuların kalıntılarını kolayca temizlemek ve çift aşamalı bir bakım yapmak en doğrusu.

Haftada bir veya iki kez peeling yapın ya da etkili maske uygulayın. Açılan gözenekler sayesinde cildiniz uygulayacağınız ürünleri rahatça emer.

Nemi cilde hapseden tonikler kullanın. AHA veya BHA gibi kimyasal soyucular içeren tonikler gözeneklerinizi açacak ve ölü deriden kurtulmanızı sağlayacak. Hücre yenilenmesini hızlandıracak. Ancak hassas bir cildiniz varsa bu gibi tonikleri her gün kullanmamanızı öneririz.

Yaş alma belirtileri önce göz çevresinde oluşuyor. Göz kenarlarındaki ince çizgileri en aza indirmek için göz çevrenizi mutlaka nemlendirin.

Gece ve Gündüz Bakımının Farkı

Cildiniz gece ve gündüz ihtiyaçları birbirinden farklı. Gün içinde güneş ışığı, hava kirliliği gibi etkenlerle baş başa kalıyor. Buna uygun bir bakım yapmanız gerekiyor. Mesela güneş kreminiz olmadan asla dışarı çıkmamalısınız.

Gece bakımındaysa cildinizi onarmaya ve yenilemeye odaklı olmalısınız. Akşamları yağ bazlı ürünler kullanarak bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Cilt Tahrişine Ne İyi Gelir: Cilt Bakımı

Tahriş olmuş bir cilde ne iyi gelir? Özellikle maske taktığımız şu süreçte cildimiz, dezenfektan ve kolonyadan yıpranmış ellerimize ne iyi gelir sorularının cevabı burada.

Cildimizde oluşan tahrişler vücudumuzun dış çevre ile en sık temas eden bölgeler olan elimiz ve yüzümüzde meydana gelir. Cilt tahrişinin birçok sebebi var, bunlar nelerdir bakalım.

Cilt Tahrişi Neden Olur?

 • Sık sık el ve yüz yıkama, aşırı sıcak ve aşırı soğuk sular kullanmak. En başlıca sebeplerdendir.
 • Kuru ve hassas cilt yapısı.
 • Kronik güneş hasarı.
 • Genetik aktarım.
 • Demir ve vitamin eksikliği.

Cildimiz en önemli organımızdır. En büyük görevi vücudumuzu dışarıdan gelen hasarlara karşı korumaktır. Cildimiz sürekli kendini yenileme halindedir, cildimizin üst tabakası (epidermis) ortalama 28-35 günde kendini yenilerken, alt tabakası (dermiş) 4 ile 6 günde kendini yeniler.

Bu yenileme durumu sürekli devam eder. Çeşitli çevresel etkenlere, cilt yapımıza ve hastalıklara bağlı olarak cildimiz, zaman içerisinde daha kolay tahriş olmaya başlar. Genetik yaşlanma süreci de cildimizin kolay tahriş olmasında önemli bir etkendir.

30’lu yaşlarda sonra cildimiz her yıl %3 oranında cilt kalitesi ve bariyer özelliğinde genetik olarak kodlanmış bir kayıp yaşar. Özellikle düzensiz yaşam, aşırı alkol alımı ve bazı hastalıklar cildimizdeki bariyer özelliğinde oluşan zayıflamayı hızlandırdığını belirtmeliyim.

Cildimizdeki tahrişi özellikle yüzümüzde ve ellerimizde yani dış etkenlerde en çok maruz kalan bölgelerimizde sıklıkla görünür. En sık dış etkenli sebep kronik güneş hasarına bağlı oksidan hasar ve cildimizde nem dengesinin bozulmasıdır.

Cilt Tahrişine Ne İyi Gelir?

Peki cilt tahrişine ne iyi gelir sıraladık;

Genetik olarak açık ve kuru cildiniz varsa sıcak sudan uzak durmalısınız.

Duş esnasında keselenme ve duş jelleri ile sık yıkanma gibi huylardan vazgeçilmelisiniz.

Sağlıklı bir cilt yapısı için 3 günde bir duş almak yeterlidir. Sık ve sıcak su ile duş almak cildinize iyi gelmeyebilir.

Bazı kronik hastalıklar cildinizin bariyerini zayıflatır, çabuk tahriş olmaya başlar.

Eğer cildinizin yağlı ve cilt kalitesi iyiyse, tahriş çatlama gibi durumlarda mutlaka dermatoloğa gitmelisiniz.

Mucizevi Yağ: Hindistan Cevizi Yağı

Yapılan araştırmalara göre Hindistan Cevizi Yağı’nın %80’den fazla doymuş yağ içerdiği görülmektedir. Bu araştırmalarla birlikte birçok kozmetik markası Hindistan Cevizi Yağını ürünlerin içerisinde kullanmaya başlamıştır. Ürünlerin içeriklerinde görmeye başladığımız hindistan cevizi yağı insanlar arasında çok fazla konuşulmaya başlamıştır. Bizde bugün ki yazımızda sizlere hindistan cevizi yağı ne işe yarar, faydaları nelerdir sorularının cevaplarını vereceğiz.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

 • Kalp sağlığını korur.
 • Metabolizmayı güçlendirir.
 • Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Enerji verir.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Cildi besler
 • Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
 • Cildi nemlendirir.
 • Yaşlanma karşıtı bir bakım sağlar.
 • Yara ve yanıkların tedavisinde onarıcı rol oynar.
 • Çatlak bakımına çok iyi gelir.
 • Cilt lekelerini azaltmaya yardımcı olur.

Genç ve Dinamik Cilt: 3 Bakım Önerisi & 5 İpucu

Kış mevsimini atlattık, ama cildimizde hasar kaldı mı? Baharın yeni başlangıç ve yeni heyecanlara açtığı kapıda bakım yapmak mükemmel bir zamanlama. Yeni bir mevsime ve yaza hazır, canlanmış yenilenmiş bir cilt için yapabileceğiniz cilt bakım ipuçlarıyla geldik.

Günlük yorgunluk ve dış etkenlerin verdiği zararlar cildinizi yıpratmış olabilir. Ancak cilt temizliği sadece bakım ile değil aynı zamanda içten bir temizlikle de olmalıdır. Yoga veya meditasyonu düşünebilirsiniz, kitap okuyabilir ya da bir diziye yoğunlaşabilirsiniz.

Cilt Bakım Ürünlerinize Göz Geçirin

Bahar temizliği için cilt bakımı ürünlerinizi bir kez gözden geçirin. Tarihi geçmiş ürünleri atın ve yenileri için yer açın.

Cilt Bakımına Zaman Ayırın

Akşam yaptığınız cilt bakımınız cildiniz için önemlidir. Cildiniz soğuktan kurumuş veya yıpranmışsa cilt yapınıza uygun Ph oranını düzenleyecek ürünler seçmek cilt sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Cilt bakımınıza parlaklık veren ürünler tercih etmelisiniz. Havalar ısındığında peeling tarzı ürünler yerine C, E vitamini ve hiyalüronik asitli ürünler kullanın.

Ölü Derilerden Kurtul

Yazlık kıyafetleri rafa çıkarmak gibi düşünebileceğiniz bu peeling aşaması için cildinize vücut losyonu içeren bir peeling ile masaj yapın.

Genç Cilt İçin 5 İpucu

En iyi halinizle her anınızı yakalamak için bakım rutininize önem verin. 5 adet kural ile bunu yapmak mümkün.

Sabah Akşam Serum Uygulayın

Serum cilt için en iyi nemlendirici ve sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Hiyalüronik asit, amino asit, A,E ve C vitaminleri içeren ürünler tercih edin.

Cildinizin Nem Oranına Değer Verin.

Cildinizin genç kalmasını sağlayan en önemli etmen cildin nem oranıdır. Bu yüzden su tüketimine önem verin, 40 yaşından sonra cildiniz kolay tahrip olur bu yüzden cilt yenileyen ve nemlendiren ürünler seçmelisiniz.

Güneş Kremi Sürmeden Çıkmayın

Hava nasıl olursa olsun güneş kremi kullanın. Size uygun güneş kremini bulmak için cilt tipinizi, özelliklerini ve rengini göz önünde bulundurun. Ayrıca boynunuza da güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Göz Çevresini Koruyun

Hassas ve ince bir dokuya sahip olduğu için iyi bir yaşlanma karşıtı krem ile göz çevrenizi koruyabilirsiniz. Kırışıklık gideren besin kullanırken, gözlerinizi kısarak etrafa bakmak kay ayaklarınıza iyi gelmeyecektir bunu unutmayın!

Shea Butter ve İnanılmaz Etkileri

Geçmişte ki insanların kullandıkları doğal ürünler, günümüzde doğal ürünlerin popülerleşmesi ile gün yüzüne çıkıyor. Günden güne yeni yeni duymaya başladığımız ürünler, bakımlar, sırlar çıkıyor. İşte bunlardan birisi de Shea Butter yani Shea Yağı yani Saf Karite Yağı. Birçok söylenme ve bilinme şekli olan Shea Butter binlerce yıl önce Mısır’da kullanılmaya başlanmıştır. Bugün bizde sizlerle shea butter nedir? Ne işe yarar ve faydaları neledir? Sorularının cevaplarını konuşacağız.

Shea Butter Nedir?

Afrika’da yetişen shea ağacının fındığının ezilmesi ile elde edilir. Fildişi renginde ve tereyağı kıvamında olduğu için İngilizce tereyağı anlamına gelen “butter” olarak adlandırılmaktadır. Hasadı yapılıp kurutulan shea butter öğütülür ve ince bir macun haline getirilerek shea butter elde edilir.

Afrika’da yemeklerde ve çikolata endüstrisinde kakao yağı yerine sıklıkla kullanılan bir yağdır. Nemlendirici, merhem, losyon şeklinde çokça kullanılır. Kısacası gıdadan, kozmetiğe birçok alanda kullanılan bir yağdır.

Shea Butter’ın Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur.
 2. Zararlı ışınların cilt üzerindeki etkisini azaltır.
 3. Peeling olarak kullanılır ve temizleyici etkisi vardır.
 4. Hassas ciltler için tahriş, kızarıklık ve kuruluk sorunlarını çözer, cildi besler.
 5. A vitamini açısından çok zengin olan shea butter sivilce ve akne oluşumlarını engeller.
 6. Düzenli kullanıldığında selülit önleyici özelliğe sahiptir.
 7. Çatlak oluşumunu ve görünümü azaltır.
 8. Kolajen üretimini arttırarak cildin yenilenmesine ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır.
 9. Shea butter egzama ve kaşıntı sorunlarına iyi gelir.
 10. Saçlar içinde birçok etkisi bulunan shea butter saçları besler, onarır ve daha canlı bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.

Shea Butter Cilde Nasıl Uygulanır?

Shea butter birçok ürünün içerisinde mevcuttur. Ürünlerin açıklamalarını okuyarak temiz içerikli ürünleri saç ve cilt bakımınız için kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin yanında doğal olarak saf shea butter satın alınarak kullanılabilir. Cilde doğrudan sürülebilir ve saçlar içinde maske olarak kullanılabilir.

Sizde Shea Butter yağını incelemek ve satın almak için hemen tıklayınız.

Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Dudak Peeling’i İçin Öneriler

Dudaklarınızın pürüzsüz ve canlı olması için daha önce hiç peeling yapmadınız mı? O zaman doğru yerdesiniz. Sizinle paylaşacağımız ürünleri denedikçe bize teşekkür edeceksiniz! Hava değişimi, sıcak içecekler gibi faktörler dudaklarınızın çok fazla kurumasına ve çatlamasına neden olur. İşte bu yüzden dudak bakımınızda cilt bakımınız kadar önemli. Şimdi gelelim evde kolaylıkla yapabileceğiniz dudak peelinglerine!

Şeker

Küçük taneli ve sert yapısı ile ölü hücreleri temizleyen ve gözenekleri açan şeker, cildi canlandırıyor ve uygulanan yüzeyin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Yara tedavisinde sıka kullanılan Üzüm Çekirdeği Yağı cilt lekelerini azaltır ve nem sağlar. Peeling ile harika sonuçlar yaratıyor!

Jojoba Yağı

Cildi temizleyen, nemlendiren ve besleyen jojoba yağı; yalnızca peeling için değil tüm cilt bakım ürünlerinde kullanılıyor!

Kayısı Yağı

İçeriğindeki E ve C vitamini ile cildi yeniler ve yumuşacık bir hal almasına yardımcı olur. Renk eşitsizliklerini de gideren yapısı ile dudaklarınız mükemmel görünecek!

Gül Yağı

Antiseptik özelliği ile mikropları öldüren ve cilde yoğun nem sağlayan gül yağı dudaklarınızın bakımlı ve daha canlı bir görünüme kavuşacak!

Kolajen Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Kolajen Nedir?

Her zaman genç bir cildin sırrı olan kolajen hakkında kapsamlı bir araştırma yaptık. Sağlıklı bir cilt için merak ettiklerinizin cevabı için okumaya başlayalım!

Öncelikle kolajen; vücudun temel yapı taşı olan bağ dokularındaki ana proteindir. Vücudumuzdaki tüm proteinlerin %30’unu oluşturur. Kolajen ciltte, kemikte, eklemde kan damalarında bile bulunur.

Bu anlatılan kolajenin cilt için kullanım sebebi ise cilde sıkılık ve dinç bir görünüm vermesidir. Zamanla kolajen üretimi azalacağı için cildin ihtiyacı olacak kolajen miktarını dışarıdan alabilirsiniz.

Peki Kolajen Kullanmaya Nasıl Karar Verilir?

Kolajen doğduğunuz andan itibaren vücudumuzda doğal olarak bulunan bir proteindir. Ancak, yaş aldıkça kolajen üretimi yavaşlayabilir. Buna bağlı olarak destek vermeye başlayabilirsiniz. Azaldığı durumlarda gözle görülür şekilde sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelebilir.

Kolajen üretimi bir tek erken yaş alma durumunda yavaşlamaz. Güneş gibi ultraviole hasarı, stres hasarı, işlenmiş ürünler tüketmek, sigara ve alkol gibi daha birçok sebepten yavaşlaması mümkün.

Kolajen Kaybını Durdurmak

Kolajen kaybını durduramayabilişiniz. Ama bu kaybı azaltmak mümkün, nasıl mı? Bakalım:

 • A Vitamini açısından zengin besinler tüketmelisiniz.
 • C vitamini açısından zengin besinler tüketmelisiniz.
 • Bol su içmelisiniz.
 • Günlük alınması gereken aminoasit ve protein miktarını tamamlamalısınız.
 • Kırmızı sebze ve meyveler tüketmelisiniz.
 • Sigara ve alkolden kaçınmalısınız.

Kolajen Ne Kadar Kullanılmalı?

Yaş ve cildinizdeki deformasyona göre kullanımınız değişebilir. Kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanmanız gerekir. Bu 3 aylık süreçte hiç ara vermeden kullanmak önemlidir. Çünkü bioaktif peptitler gastrointestinal sistemde emilerek kana karışır ve 1 saat içerisinde kolajen ihtiyacı olan hücreye uyarı da bulunur. Ancak bu uyaranlar birkaç günde kaybolur. Ara vermeden kullanmanın sebebi budur.

Yüz Güzelliğinin En Önemli Detayı: Kaşlar

Kaşlarımızla ilgili çok fazla zaman harcayabiliyoruz. Biraz daha kalın ya da biraz daha kavisli derken, bazen şeklini bile bozabiliyoruz. Evde kaldığımız süre boyunca evde kaş bakımı, vücut bakımı ve daha birçoğu hakkında neler neler öğrendik. Bu öğrendiklerimizi sizinle paylaşmak içinde bu yazıyı yazdık! Ancak evde kaş bakımını oldukça minimum tutmak ve bir profesyonelin şekillendirme işlemi yapmasına izin vermek en doğrusu.

Unutmayın, hiçbir kaş bir diğeri ile simetrik değildir.

Kaş Sabitleyici Kullanın

Kaş bakımının aslında şekillendirmek ile doğrudan etkisi var. Kaşlarınızı şekillendirmek için bir kaş sabunu kullanmalısınız. Dağınık kaşlar yerine sabit kaşlara sahip olup. Tüm gün öyle kalmaları için sabitleyiciler size yardımcı olur.

Kaş Bakımını Atlamayın

Kaşlarımızın altındaki deri zaman zaman kuruyabilir. Kuruyan bu deriyi nemlendirmeyi atlamamalısınız. Pullanmasa bile kaşlarınızı nemlendirmek önemlidir. Kullandığınız nemlendirici kaşlarınıza da biraz yedirerek bu durumu halledebilirsiniz.

Kaş Şeklinize Dokunmayın

Doğal kaşlarınız her zaman daha iyidir. Seyrek ya da dolu olmayan kaşlar için evde bakım yöntemleri kullanarak halletmeniz mümkün. Bu bakım sürecinde almaktan uzak durarak kısa bir sürede kaşlarınızı toparlayabilirsiniz. Ancak kaş şeklinizi kendiniz almaya, düzeltmeye ya da yeniden şekillendirmeye çalışmayın. Geri dönüşü olmayan boşluklar yaratmanız mümkün.

Eğik Uçlu Cımbız

Kaş köklerinizin dibine yakın yerlerden almak acıyı azaltır. Bunun içim eğimli yani eğik uçlu bir cımbız kullanmanız gerekir. Dibinden tutarak her zaman çıkış yönüne doğru çekin. Ancak bunu sadece rahatsız edici yerlerde çıkan kaşlarınız için yapın. Ne olursa olsun fazlasını yapmamalısınız.

Kaş Makası Kullanın

Cımbız ile toparlamak ya da kaş aldırmak size göre değilse; kaş makası muhteşem bir alternatif. Kaşlarınızı önce yukarı doğru tarayın ve fazlalıkları kesin. Sonrasında aşağı doğru tarayın ve kesin. İşte bu kadar! Fazlalığı abartarak çok kesmemeniz daha iyi.

Kaş Kalemi Kullanın

Kaşlarınızı şekillendirmek istiyorsanız ya da makyajınızı tamamlamak, kullanmanız gereken şey bir kaş kalemi. Kaşlarınızı yumuşak hareketlerle çizerek sonrasında kaşlarınızı alabilirsiniz.