argan yağının saça faydaları

Argan Yağının Saç Bakımına Bilinmeyen Faydaları

Daha çok cilt ve saç için kullanılan argan yağının nemlendirici mucizesini bilmeyen yoktur. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasını engelleyen argan yağı saç kırıklarının oluşmasını da engeller. 

Tırnak ve vücut içinde kullanılan bu yağın besleyici etkileri saymakla bitmez. Güzel bir nemlendirici olan argan yağı kuru saçlar için inanılmazdır. 

Argan Yağı Nedir?

Fas’ta yetişen “Arganio Spinaso” çekirdeklerinden elde edilmektedir. Çoğunlukla saf haliyle piyasada bulunan yağ, bazı sağlık sorunlarına şifa olsun diye doğrudan saça ve cilde uygulanabilir. Şampuanlar, sabunlar ve saç şekillendiriciler gibi kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Argan yağı omegalar açısından zengindir. Hem saç köklerine hem de uçlarına fayda sağlar.

Argan Yağının Saça Faydaları

 • Saçın parlak görünmesini sağlar,
 • Boyalı saçlarda boyanın kalıcılığını etkiler,
 • Saçları gürleştirir,
 • Sağlıklı saç uzamasına yardımcıdır,
 • Saç uçlarını nemlendirir,
 • Saç kırıklarını onarır,
 • Kepek oluşumunu engeller,
 • Kolay şekil almasına yardımcıdır,
 • Isıya karşı koruma sağlar,
 • Saç dökülmesini önler.

Argan Yağının Kullanımı

Argan yağını temiz saça uygulamak gerekir. Temiz saç kökleri açık ve emilime eğilimli olur. Saç derinizin tamamen ıslanacağı kadar argan yağı uygulamasınız. Yavaş yavaş masaj yaparak, kan dolaşımını hızlandırır hareketlerle saç diplerinize yedirin. Ilık bir havluyla saçlarınızı sarın ve 30 dakika bekleyin.

Yıkayın ve kuruduktan sonra canlı ve parlak saçlar sizinle.

Yaza Özel Saç Bakımı

Yaza özel saç bakımı için neler yapmalısınız? Bu yaz saçınıza cildiniz gibi davranın. En güneşli günlerde saç güneş kremi kullanmak yıl boyunca daha sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmanızı sağlayacak.

Yazımızda güneşe maruz kalmanın saça nasıl etkileri olduğunu ve saç güneş kremleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Güneş Saçları Nasıl Etkiler?

Aşırı güneşe maruz bırakılan saçlarda pigment ve renk kaybıyla birlikte kuruluk görülür. Saç derisi de vücudumuz gibi uzun süre güneşte kaldığında yanabilir. UV ışınları saçın dış tabakasında bulunan kütikülü zayıflatır ve kurutur. Bu da nem kaybına neden olarak saçta kuruluk meydana getirir. Aynı zamanda bariyerin zarar görmesi saçın renginin solmasına ve pigment kaybına neden olur. Boyalı saçların maruz kaldığı UV ışını tüm boya işleminin boşa gitmesine neden olabilir.

Yaza Özel Saç Bakımında Neler Yapılmalı?

Saç derinizi korumak sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Güneşten yanan bir saç derisi sadece ağrılı olmakla kalmaz aynı zamanda dökülmeye, kuruluğa ve kaşınmaya neden olur, tıpkı cildimiz gibi.

Tatil zamanlarında plajdayken ve havuzdayken saçlarınızı yüzerken kapatabilir, yüzdükten sonrasında ise bakım maskesi kullanabilirsiniz.

Saç tipinize göre uygun saç güneş kremini seçmeniz önemlidir. Saç güneş kreminizi düzenli kullanmanızın yanında sonrasında saç bakım maskesi kullanıp saçınızı kuruluktan, klordan doğabilecek hasarlara karşı koruyabilirsiniz.

Hijyenik Bakım Önerileri

Hijyenik bakım ve rutin kişisel bakım kurallarını yerine getirmek için edinilen alışkanlıklar hastalıkları önlemenize ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Hangi kişisel hijyen alışkanlıklarının rutininiz olması gerektiğini merak ediyorsanız, işte size 5 önemli bakım ve hijyen kuralı.

Sağlığınızı iyileştirmek için kişisel hijyen şarttır. Ellerinizi yıkamak, dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak gibi kişisel hijyen alışkanlıkları, bakterileri, virüsleri ve hastalıkları vücudunuzdan uzak tutar. Tüm bunların yanında zihinsel faydaları da bulunur. İyi vücut hijyeni uygulamak zihinsel sağlığı da teşvik eder. Enfeksiyon riskinizi en aza indirmek ve genel vücut direncinizi artırmak istiyorsanız; kişisel bakım ve hijyen kurallarını alışkanlık haline getirmelisiniz.

Hijyenik Bakım ve Kişisel Bakım Nedir?

Kişisel hijyen, vücudunuza nasıl baktığınızdır. Bu uygulamalar banyo yapmak, ellerinizi yıkamak, dişlerinizi fırçalamak ve daha fazlasını içerir. Her gün milyonlarca dış mikrop ve virüs ile temas ediyorsunuz. Tüm bunlar vücudunuzda yaşayabilir, sağlığınızı tehdit edebilir. Kişisel hijyen uygulamaları, size ve çevrenizdeki insanlara hastalıkların bulaşmasını önlemede yardımcı olabilir. Ayrıca, kişisel bakım sayesinde daha iyi görünür ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Hijyenik Bakım ve Kişisel Bakım Kuralları

Kişisel hijyen alışkanlıkları oluşturmak için rutin olarak yapılması gerekenlere bakacak olursak;

El Hijyeni: Ellerinizdeki mikroplar, ağzınızdan, burnunuzdan, gözlerinizden ve kulaklarınızdan vücudunuza kolayca girebilir. Bu yüzden ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Yemekten önce ve sonra, çöplere dokunduktan sonra, hapşırdığınızda, bir hayvana dokunduğunuzda el yıkama işlemini tekrarlamalısınız. Aynı şekilde bebeğinizin bezini değiştirdikten, bir kesik ve yarayı temizledikten sonra da ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya özen göstermelisiniz. Ellerinizi yıkamak için uygun bir ortam yoksa mutlaka antibakteriyel el jeli veya ıslak mendil kullanarak ihtiyacınız olan temizliğinizi yapmalısınız.

Tuvalet Hijyeni: Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Yıkama işlemi sırasında sabun kullanmaya ve en az 20-30 saniye boyunca ellerinizi ovalayarak yıkama yapmaya özen göstermelisiniz. Son olarak, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanabilirsiniz.

Duş Hijyeni: Mevsim fark etmeksizin, haftada en az üç defa ya da gün aşırı duş almalısınız. Sabunla duş almak, ölü cilt hücrelerini, bakterileri ve yağ birikintilerini arındırır. Saçınızı şampuanlamak, saç derinizde yağlı kalıntıların birikmesini önler.

Tırnak Bakım Hijyeni: Tırnaklarınızı temiz ve hijyenik tutmak için düzenli olarak kesmelisiniz. Kısa tırnaklar, kir ve mikrop birikimini engeller. Daha etkili tırnak temizliği için törpü ve tırnak fırçası kullanabilirsiniz.

Ağız Bakımı Hijyeni: İyi diş hijyeni, sadece inci gibi beyaz dişlerden çok daha fazlasıdır. Dişlerinizin ve diş etlerinizin bakımı, diş eti hastalıklarını ve çürükleri önlemenin en etkili yoludur. Günde en az 2 defa ve minimum 2’şer dakika boyunca dişlerinizi fırçalamalısınız. Uyandıktan sonra ve uykudan önce diş fırçalama işlemi yapmanız, ağız ve diş sağlığınızı etkin şekilde koruyabilir.

En Moda &Trend Saç Modelleri

Saç modelleri mevsimlerle birlikte değişiyor. Rahat kullanımlı ve pratik saç modelleri yazın favorisi, cool görünümlü saç modellerinden vazgeçilmiyor. Birbirinden zahmetli saç bakım rutinlerine ihtiyaç duymadan hazırlanmak istemiyorsanız saçınızı kısa kestirmeniz en doğrusu.

Kısa saçın büyüsü sizde kapılanlardansanız ve modeline karar veremiyorsanız bir araya getirdiğimiz saç modellerine hemen göz atın.

Bob Saç Modeli

Önlerden arkaya doğru kısalan bob modeli, modern bir görüntü sağıyor. Aynı zamanda ideal ve genç gösteren bu model hacimli ve dolgun saçlar isteyenler içinde ideal.

Küt Kısa Saç Modeli

Düz saçların en popüler modellerinden olan küt saçlar, uzun saçtan kısa saça geçince büyük rahatlık hissettiriyor. Kabaran ve ekstra bakım isteyen düz saçlar için en ideal modellerdendir.

Katlı Kısa Saç Modelleri

Bob saç modeli gibi katlı kısa saç kesimi de ince telli ve sönük saçlara sahip olanların en büyük tercihi. İnce telli uzun saçlara dolgun ve havalı bir kesim arıyorsanız doğrusu bu model!

Kısa Kıvırcık Saç Modeli

Uzun ve kıvırcık saç modeli oldukça zor! Kıvırcık saçlara sahip olanlar için en pratik yok yandan ayrılan kısa saçlar. Yapımı kolay, yandan ayrılan kıvırcık saçlar için bu modeli deneyebilirsiniz.

Pixie Saç Modeli

Cesur saç kesimi isteyenler korkusuzca asimetrik kesimi deneyebilirler. Yanlardan asimetrik bir kesimle kendinize öz bir imaj elde edebilirsiniz. Düz saçlar bu modeli rahatlıkla kullanırken kıvırcık saçlar içinde ayrı bir hoşluk oluyor.

Shea Butter ve İnanılmaz Etkileri

Geçmişte ki insanların kullandıkları doğal ürünler, günümüzde doğal ürünlerin popülerleşmesi ile gün yüzüne çıkıyor. Günden güne yeni yeni duymaya başladığımız ürünler, bakımlar, sırlar çıkıyor. İşte bunlardan birisi de Shea Butter yani Shea Yağı yani Saf Karite Yağı. Birçok söylenme ve bilinme şekli olan Shea Butter binlerce yıl önce Mısır’da kullanılmaya başlanmıştır. Bugün bizde sizlerle shea butter nedir? Ne işe yarar ve faydaları neledir? Sorularının cevaplarını konuşacağız.

Shea Butter Nedir?

Afrika’da yetişen shea ağacının fındığının ezilmesi ile elde edilir. Fildişi renginde ve tereyağı kıvamında olduğu için İngilizce tereyağı anlamına gelen “butter” olarak adlandırılmaktadır. Hasadı yapılıp kurutulan shea butter öğütülür ve ince bir macun haline getirilerek shea butter elde edilir.

Afrika’da yemeklerde ve çikolata endüstrisinde kakao yağı yerine sıklıkla kullanılan bir yağdır. Nemlendirici, merhem, losyon şeklinde çokça kullanılır. Kısacası gıdadan, kozmetiğe birçok alanda kullanılan bir yağdır.

Shea Butter’ın Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur.
 2. Zararlı ışınların cilt üzerindeki etkisini azaltır.
 3. Peeling olarak kullanılır ve temizleyici etkisi vardır.
 4. Hassas ciltler için tahriş, kızarıklık ve kuruluk sorunlarını çözer, cildi besler.
 5. A vitamini açısından çok zengin olan shea butter sivilce ve akne oluşumlarını engeller.
 6. Düzenli kullanıldığında selülit önleyici özelliğe sahiptir.
 7. Çatlak oluşumunu ve görünümü azaltır.
 8. Kolajen üretimini arttırarak cildin yenilenmesine ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır.
 9. Shea butter egzama ve kaşıntı sorunlarına iyi gelir.
 10. Saçlar içinde birçok etkisi bulunan shea butter saçları besler, onarır ve daha canlı bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.

Shea Butter Cilde Nasıl Uygulanır?

Shea butter birçok ürünün içerisinde mevcuttur. Ürünlerin açıklamalarını okuyarak temiz içerikli ürünleri saç ve cilt bakımınız için kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin yanında doğal olarak saf shea butter satın alınarak kullanılabilir. Cilde doğrudan sürülebilir ve saçlar içinde maske olarak kullanılabilir.

Sizde Shea Butter yağını incelemek ve satın almak için hemen tıklayınız.

Daha Parlak & Güçlü Saçlara Sahip Olmak İçin 6 Yol

Güzellik bir bütündür. Güzel bir cilt, ışıldayan saçlarla bu bütünü tamamlamak mümkün. Görünüşümüzün yarattığı “algı” için saçlar çok önemli. Her kadının ya da saç tipinin ihtiyaç duyduğu bir rutinde istenen sağlıklı saçlardır.

Parıldayan saçların ışıl ışık göz alması için uygulayacağınız altı yol bu yazıda.

Mevsim değişiklikleri veya çevresel faktörler saçlarınızı olumsuz etkileyebilir. Günlük aşamda benimseyeceğiniz birkaç alışkanlık ve bakım rutininize ekleyeceğiniz birkaç değişiklikle avantajlı bir durum elde edebilirsiniz! Adımlarımıza bakalım;

İyi Beslenme

Cildinizde veya saçınızda sağlıklı bir görünüm için ilk adım içten gelen güzellik! Beslenme düzeninizin güzelliğinize avantaj ya da dezavantaj sağladığını bilmelisiniz. Bu konu hem cildiniz hem de saçınız için geçerli. Parlak ve sağlıklı saçlar için temek bir beslenme alışkanlığı oldukça önemli. Almanız gereken vitamin ve mineralleri atlamadan almalısınız.

Vitamin, mineral ve proteinlerin kan yoluyla saç köklerine ulaşması böylece saç yapısını güçlendirmesi büyük bir öneme sahip. Besin değeri yüksek gıdalarla kuru, kırılgan ve mat saçlara veda edebilirsiniz.

Saçlarınızı Ilık Su ile Yıkamalısınız

Kişisel hijyen rutininizin bir parçası olan duş aslında tüm bakımlarınız için oldukça önemlidir. Bu aşamadaki dikkat edeceğiniz şey; saçınızı çok sıcak su ile yıkamamaktır. Çok sıcak su saçtaki asit ve koruyucu lipit tabakayı eriterek saçınıza zarar vermekle kalmaz, yıpranmaya sebep olan etkenlere saçınızı korumasız bırakır. Diğer bir olumsuz yanıysa saça asıl parlaklık veren ve besleyen, saçın kendi ürettiği yağ olan “sebum”  dengesini bozar. Bunlardan kaçınmak için saçlarınızı iki günde bir ılık bir su ile yıkamak ve kurutmak en doğrusudur. Hatta duştan çıkmadan önce saçınıza biraz soğuk su tutmak daha faydalıdır.

Ürünleri Doğru Uygulamalısınız

Saç tipinize uygun bir ürün kullandığınızı düşünüyorsunuz. Peki ürünü doğru kullanıyor musunuz? Saçınız kendi parlaklığı ve nemi için “sebum” üretimi gerçekleştiriyor. Buna zarar vermeden bir bakım yapmak çok önemli. Sebum üretimini etkilememek için yaptığınız bakımı saç diplerinden biraz daha uzak, saç boyları ve uçlarına uygulamak daha doğrudur.

Koparak Kırılmaları Engelle

Banyodan sonra saçlarınız nemliyken daha esnek bir haldedir. Bu esneklik saçların taranması açısından en elverişli zamandır. Koparak dökülmelerin ve kırılmasını böyle azaltabilirsiniz.

Aromaterapi & Saç Bakımı

Özellikle kış aylarında bu bilgiyi sıkça hatırlamalısınız. Soğuk kış aylarında cildinizin kuruması ve ekstra bir neme ihtiyaç duyması durumuna alışıksınız. Ancak bu saçlarınız içinde böyle! Saçlarınızda kış aylarında daha çok neme ihtiyaç duyar. Alanınızı ısıtmak için kullandığınız ısıtıcılar için ortamın havasını ekstra kurutabilirsiniz.

Alanınızda nem sağlamak için aslında kullandığınız aromaterapi yöntemlerini denemelisiniz. Böylece hem hava nemlendiricisinden hem de esansiyel yağların etkilerinden maksimum yarar sağlayabilirsiniz.