argan yağının saça faydaları

Argan Yağının Saç Bakımına Bilinmeyen Faydaları

Daha çok cilt ve saç için kullanılan argan yağının nemlendirici mucizesini bilmeyen yoktur. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasını engelleyen argan yağı saç kırıklarının oluşmasını da engeller. 

Tırnak ve vücut içinde kullanılan bu yağın besleyici etkileri saymakla bitmez. Güzel bir nemlendirici olan argan yağı kuru saçlar için inanılmazdır. 

Argan Yağı Nedir?

Fas’ta yetişen “Arganio Spinaso” çekirdeklerinden elde edilmektedir. Çoğunlukla saf haliyle piyasada bulunan yağ, bazı sağlık sorunlarına şifa olsun diye doğrudan saça ve cilde uygulanabilir. Şampuanlar, sabunlar ve saç şekillendiriciler gibi kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Argan yağı omegalar açısından zengindir. Hem saç köklerine hem de uçlarına fayda sağlar.

Argan Yağının Saça Faydaları

  • Saçın parlak görünmesini sağlar,
  • Boyalı saçlarda boyanın kalıcılığını etkiler,
  • Saçları gürleştirir,
  • Sağlıklı saç uzamasına yardımcıdır,
  • Saç uçlarını nemlendirir,
  • Saç kırıklarını onarır,
  • Kepek oluşumunu engeller,
  • Kolay şekil almasına yardımcıdır,
  • Isıya karşı koruma sağlar,
  • Saç dökülmesini önler.

Argan Yağının Kullanımı

Argan yağını temiz saça uygulamak gerekir. Temiz saç kökleri açık ve emilime eğilimli olur. Saç derinizin tamamen ıslanacağı kadar argan yağı uygulamasınız. Yavaş yavaş masaj yaparak, kan dolaşımını hızlandırır hareketlerle saç diplerinize yedirin. Ilık bir havluyla saçlarınızı sarın ve 30 dakika bekleyin.

Yıkayın ve kuruduktan sonra canlı ve parlak saçlar sizinle.

Yaza Özel Saç Bakımı

Yaza özel saç bakımı için neler yapmalısınız? Bu yaz saçınıza cildiniz gibi davranın. En güneşli günlerde saç güneş kremi kullanmak yıl boyunca daha sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmanızı sağlayacak.

Yazımızda güneşe maruz kalmanın saça nasıl etkileri olduğunu ve saç güneş kremleri ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Güneş Saçları Nasıl Etkiler?

Aşırı güneşe maruz bırakılan saçlarda pigment ve renk kaybıyla birlikte kuruluk görülür. Saç derisi de vücudumuz gibi uzun süre güneşte kaldığında yanabilir. UV ışınları saçın dış tabakasında bulunan kütikülü zayıflatır ve kurutur. Bu da nem kaybına neden olarak saçta kuruluk meydana getirir. Aynı zamanda bariyerin zarar görmesi saçın renginin solmasına ve pigment kaybına neden olur. Boyalı saçların maruz kaldığı UV ışını tüm boya işleminin boşa gitmesine neden olabilir.

Yaza Özel Saç Bakımında Neler Yapılmalı?

Saç derinizi korumak sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Güneşten yanan bir saç derisi sadece ağrılı olmakla kalmaz aynı zamanda dökülmeye, kuruluğa ve kaşınmaya neden olur, tıpkı cildimiz gibi.

Tatil zamanlarında plajdayken ve havuzdayken saçlarınızı yüzerken kapatabilir, yüzdükten sonrasında ise bakım maskesi kullanabilirsiniz.

Saç tipinize göre uygun saç güneş kremini seçmeniz önemlidir. Saç güneş kreminizi düzenli kullanmanızın yanında sonrasında saç bakım maskesi kullanıp saçınızı kuruluktan, klordan doğabilecek hasarlara karşı koruyabilirsiniz.

Hijyenik Bakım Önerileri

Hijyenik bakım ve rutin kişisel bakım kurallarını yerine getirmek için edinilen alışkanlıklar hastalıkları önlemenize ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Hangi kişisel hijyen alışkanlıklarının rutininiz olması gerektiğini merak ediyorsanız, işte size 5 önemli bakım ve hijyen kuralı.

Sağlığınızı iyileştirmek için kişisel hijyen şarttır. Ellerinizi yıkamak, dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak gibi kişisel hijyen alışkanlıkları, bakterileri, virüsleri ve hastalıkları vücudunuzdan uzak tutar. Tüm bunların yanında zihinsel faydaları da bulunur. İyi vücut hijyeni uygulamak zihinsel sağlığı da teşvik eder. Enfeksiyon riskinizi en aza indirmek ve genel vücut direncinizi artırmak istiyorsanız; kişisel bakım ve hijyen kurallarını alışkanlık haline getirmelisiniz.

Hijyenik Bakım ve Kişisel Bakım Nedir?

Kişisel hijyen, vücudunuza nasıl baktığınızdır. Bu uygulamalar banyo yapmak, ellerinizi yıkamak, dişlerinizi fırçalamak ve daha fazlasını içerir. Her gün milyonlarca dış mikrop ve virüs ile temas ediyorsunuz. Tüm bunlar vücudunuzda yaşayabilir, sağlığınızı tehdit edebilir. Kişisel hijyen uygulamaları, size ve çevrenizdeki insanlara hastalıkların bulaşmasını önlemede yardımcı olabilir. Ayrıca, kişisel bakım sayesinde daha iyi görünür ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Hijyenik Bakım ve Kişisel Bakım Kuralları

Kişisel hijyen alışkanlıkları oluşturmak için rutin olarak yapılması gerekenlere bakacak olursak;

El Hijyeni: Ellerinizdeki mikroplar, ağzınızdan, burnunuzdan, gözlerinizden ve kulaklarınızdan vücudunuza kolayca girebilir. Bu yüzden ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Yemekten önce ve sonra, çöplere dokunduktan sonra, hapşırdığınızda, bir hayvana dokunduğunuzda el yıkama işlemini tekrarlamalısınız. Aynı şekilde bebeğinizin bezini değiştirdikten, bir kesik ve yarayı temizledikten sonra da ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya özen göstermelisiniz. Ellerinizi yıkamak için uygun bir ortam yoksa mutlaka antibakteriyel el jeli veya ıslak mendil kullanarak ihtiyacınız olan temizliğinizi yapmalısınız.

Tuvalet Hijyeni: Tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Yıkama işlemi sırasında sabun kullanmaya ve en az 20-30 saniye boyunca ellerinizi ovalayarak yıkama yapmaya özen göstermelisiniz. Son olarak, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanabilirsiniz.

Duş Hijyeni: Mevsim fark etmeksizin, haftada en az üç defa ya da gün aşırı duş almalısınız. Sabunla duş almak, ölü cilt hücrelerini, bakterileri ve yağ birikintilerini arındırır. Saçınızı şampuanlamak, saç derinizde yağlı kalıntıların birikmesini önler.

Tırnak Bakım Hijyeni: Tırnaklarınızı temiz ve hijyenik tutmak için düzenli olarak kesmelisiniz. Kısa tırnaklar, kir ve mikrop birikimini engeller. Daha etkili tırnak temizliği için törpü ve tırnak fırçası kullanabilirsiniz.

Ağız Bakımı Hijyeni: İyi diş hijyeni, sadece inci gibi beyaz dişlerden çok daha fazlasıdır. Dişlerinizin ve diş etlerinizin bakımı, diş eti hastalıklarını ve çürükleri önlemenin en etkili yoludur. Günde en az 2 defa ve minimum 2’şer dakika boyunca dişlerinizi fırçalamalısınız. Uyandıktan sonra ve uykudan önce diş fırçalama işlemi yapmanız, ağız ve diş sağlığınızı etkin şekilde koruyabilir.