Uyku Kalitenizi Bitkisel Yağlarla Arttırın

Uyku vücudumuzun sağlığı için son derece önem taşıyor. Ancak birçoğumuz stres ve hayat baskısı yüzünden uyumakta zorlanıyoruz. Uzun çalışma saatleri, geç yenen yemekler, kafein tüketimi, iş stresi ve sonraki günü düşünme uykumuzu en çok kaçıranlardan.

Tüm bu stresli düşünceler, uykusuz geçen veya uyku kalitesi düşük olan gecelerin sorumlusu. İyi uyku uyuyamama ve bunun stresini yaşama da ruh halinizi etkileyebilir. Uyku sorununuzu çözmek istiyorsanız bitkisel yağlar sorununuza çare olabilir.

Rahat bir uyku uyumak için bitkisel yağlara başvurmadan önce odanızı iyi bir uykuya hazırlamanız gerekir. Bu da kullanacağınız yağın verimini arttıracaktır. Tüm ışıkları kapatın, telefonunuzu uçak moduna alın ve odanızı öncesinde biraz havalandırın.

Yatağa girmeden önce avuç içlerinize birkaç damla yağ damlatın ve ellerinizi ovuşturun. Avuç içlerinizde ısıttığınız yağı daha sonra boyun, omuz, ayaklar ve karın bölgenize hafif masajlar yaparak yedirin. Kullandığınız bitkisel yağın daha kolay yayılmasını sağlamak için bir miktar Hindistan cevizi yağı da karıştırabilirsiniz.

Uyku Kalitesini Arttıran Yağlar

 1. Lavanta Yağı

Lavanta vücuttaki gerginliği azaltmaya yardımcı olması ve kasları rahatlatması ile bilinir. Yapılan araştırmalara göre yatak odasında lavanta yağı kullanan kişilerin kullanmayanlara göre yüzde 20 daha iyi uyuduğu söyleniyor.

 • Kediotu Yağı

Kediotunun kokusu en muhteşem koku olmayabilir. Ancak çok rahatlatıcı olduğu bir gerçektir, eğer çok rahatsız oluyorsanız diğer yağlarla karıştırabilirsiniz.

 • Portakal Çiçeği Yağı

Portakal çiçeği birçok parfümün içinde bulunan ve hipertansiyon sorununa iyi gelen bir doğal yağdır. Düzgün bir uyku uyumanıza da yardımcıdır.

 • Adaçayı Yağı

Rahatlatıcı kokusuyla uyku kalitenizi arttırmanızı sağlayacak bir diğer yağ. Stresi azaltma özelliğiyle bilinen adaçayı yağı rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

 • Sandal Ağacı Yağı

Sandal ağacının en iyisini bulmak zor olabilir. Ancak gerçeğini bulursanız, insomnia sorununuza çare olabilir.

 • Sedir Ağacı Yağı

Topraksı kokular seviyorsanız, sedir ağacı tam siz için. Rahatlatıcı kokusu rahat bir uykuya geçiş sağlar.

En İyi Tüy Alma Yöntemleri: 5 Farklı Yöntem Ve Etkileri

Tüy alma yöntemleri her zaman günden güne gelişecek ve tartışma konusu olacak gibi gözüküyor. Kaldı ki tüylerini almak ya da almamak tamamen kişisel bir tercih. Almak isteyenler içinde pek çok mevcut. İşte vücudunuz için en önemli yöntemin hangisi olduğunu bulmak için bir fırsat!

Ağda & Şekerli Ağda

Uzun vadeli etkisi ile her zaman kullanılan bu yöntem limon suyu, şeker ve sudan oluşan bir yöntemdir. Kaşlarımızdan ayaklarına kadar her yerinize ağda yapabilirsiniz. Tüm cilt tiplerine ve tonlarına aynı işlevi yapacaktır.

İstenmeyen tüylerin alınmasının en nazik yolu şeker ağda.

Tüy Sarartma

Küçük bölgeler için ideal olan ancak göz çevresine çok yakınlaştırılmaması gereken işlem. Ancak sarartma işlemi tüylerin ne kadar hızlı uzadığına ve etkisinin ne kadar süreceğine bağlı olarak değişmektedir.

Tüy Dökücü Krem

Basit ve maliyetsiz bir yöntemdir. En az acılı olan ve risksiz bir yöntemdir. Geniş alanlarda veya daha zor ulaşılması yerler kullanılabilir. İlk kez tüy almak isteyenler için harika bir başlangıç seçeneği olabilir.

Tıraş Olmaz

Kullanımı kolay ve hızlı olması en çok tercih edilen yöntem olmasının sebebi. Yine de keskin bıçaklara dikkat etmelisiniz. Bacak bölgesini aldıktan sonra nemlendirici sürmek, bikini bölgesini alırken cildi germek önemlidir.

Epilatör

Pek çok bölgede, özellikle bacaklarda uzun vadede etki göstermektedir. Ancak ne kadar sürede uygularsanız o kadar az acıtır ve mükemmel bir görünüm sağlar.

Shea Butter ve İnanılmaz Etkileri

Geçmişte ki insanların kullandıkları doğal ürünler, günümüzde doğal ürünlerin popülerleşmesi ile gün yüzüne çıkıyor. Günden güne yeni yeni duymaya başladığımız ürünler, bakımlar, sırlar çıkıyor. İşte bunlardan birisi de Shea Butter yani Shea Yağı yani Saf Karite Yağı. Birçok söylenme ve bilinme şekli olan Shea Butter binlerce yıl önce Mısır’da kullanılmaya başlanmıştır. Bugün bizde sizlerle shea butter nedir? Ne işe yarar ve faydaları neledir? Sorularının cevaplarını konuşacağız.

Shea Butter Nedir?

Afrika’da yetişen shea ağacının fındığının ezilmesi ile elde edilir. Fildişi renginde ve tereyağı kıvamında olduğu için İngilizce tereyağı anlamına gelen “butter” olarak adlandırılmaktadır. Hasadı yapılıp kurutulan shea butter öğütülür ve ince bir macun haline getirilerek shea butter elde edilir.

Afrika’da yemeklerde ve çikolata endüstrisinde kakao yağı yerine sıklıkla kullanılan bir yağdır. Nemlendirici, merhem, losyon şeklinde çokça kullanılır. Kısacası gıdadan, kozmetiğe birçok alanda kullanılan bir yağdır.

Shea Butter’ın Cilde Faydaları Nelerdir?

 1. Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur.
 2. Zararlı ışınların cilt üzerindeki etkisini azaltır.
 3. Peeling olarak kullanılır ve temizleyici etkisi vardır.
 4. Hassas ciltler için tahriş, kızarıklık ve kuruluk sorunlarını çözer, cildi besler.
 5. A vitamini açısından çok zengin olan shea butter sivilce ve akne oluşumlarını engeller.
 6. Düzenli kullanıldığında selülit önleyici özelliğe sahiptir.
 7. Çatlak oluşumunu ve görünümü azaltır.
 8. Kolajen üretimini arttırarak cildin yenilenmesine ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır.
 9. Shea butter egzama ve kaşıntı sorunlarına iyi gelir.
 10. Saçlar içinde birçok etkisi bulunan shea butter saçları besler, onarır ve daha canlı bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.

Shea Butter Cilde Nasıl Uygulanır?

Shea butter birçok ürünün içerisinde mevcuttur. Ürünlerin açıklamalarını okuyarak temiz içerikli ürünleri saç ve cilt bakımınız için kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin yanında doğal olarak saf shea butter satın alınarak kullanılabilir. Cilde doğrudan sürülebilir ve saçlar içinde maske olarak kullanılabilir.

Sizde Shea Butter yağını incelemek ve satın almak için hemen tıklayınız.

Kolajen Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Kolajen Nedir?

Her zaman genç bir cildin sırrı olan kolajen hakkında kapsamlı bir araştırma yaptık. Sağlıklı bir cilt için merak ettiklerinizin cevabı için okumaya başlayalım!

Öncelikle kolajen; vücudun temel yapı taşı olan bağ dokularındaki ana proteindir. Vücudumuzdaki tüm proteinlerin %30’unu oluşturur. Kolajen ciltte, kemikte, eklemde kan damalarında bile bulunur.

Bu anlatılan kolajenin cilt için kullanım sebebi ise cilde sıkılık ve dinç bir görünüm vermesidir. Zamanla kolajen üretimi azalacağı için cildin ihtiyacı olacak kolajen miktarını dışarıdan alabilirsiniz.

Peki Kolajen Kullanmaya Nasıl Karar Verilir?

Kolajen doğduğunuz andan itibaren vücudumuzda doğal olarak bulunan bir proteindir. Ancak, yaş aldıkça kolajen üretimi yavaşlayabilir. Buna bağlı olarak destek vermeye başlayabilirsiniz. Azaldığı durumlarda gözle görülür şekilde sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelebilir.

Kolajen üretimi bir tek erken yaş alma durumunda yavaşlamaz. Güneş gibi ultraviole hasarı, stres hasarı, işlenmiş ürünler tüketmek, sigara ve alkol gibi daha birçok sebepten yavaşlaması mümkün.

Kolajen Kaybını Durdurmak

Kolajen kaybını durduramayabilişiniz. Ama bu kaybı azaltmak mümkün, nasıl mı? Bakalım:

 • A Vitamini açısından zengin besinler tüketmelisiniz.
 • C vitamini açısından zengin besinler tüketmelisiniz.
 • Bol su içmelisiniz.
 • Günlük alınması gereken aminoasit ve protein miktarını tamamlamalısınız.
 • Kırmızı sebze ve meyveler tüketmelisiniz.
 • Sigara ve alkolden kaçınmalısınız.

Kolajen Ne Kadar Kullanılmalı?

Yaş ve cildinizdeki deformasyona göre kullanımınız değişebilir. Kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanmanız gerekir. Bu 3 aylık süreçte hiç ara vermeden kullanmak önemlidir. Çünkü bioaktif peptitler gastrointestinal sistemde emilerek kana karışır ve 1 saat içerisinde kolajen ihtiyacı olan hücreye uyarı da bulunur. Ancak bu uyaranlar birkaç günde kaybolur. Ara vermeden kullanmanın sebebi budur.