Geçmişte ki insanların kullandıkları doğal ürünler, günümüzde doğal ürünlerin popülerleşmesi ile gün yüzüne çıkıyor. Günden güne yeni yeni duymaya başladığımız ürünler, bakımlar, sırlar çıkıyor. İşte bunlardan birisi de Shea Butter yani Shea Yağı yani Saf Karite Yağı. Birçok söylenme ve bilinme şekli olan Shea Butter binlerce yıl önce Mısır’da kullanılmaya başlanmıştır. Bugün bizde sizlerle shea butter nedir? Ne işe yarar ve faydaları neledir? Sorularının cevaplarını konuşacağız.

Shea Butter Nedir?

Afrika’da yetişen shea ağacının fındığının ezilmesi ile elde edilir. Fildişi renginde ve tereyağı kıvamında olduğu için İngilizce tereyağı anlamına gelen “butter” olarak adlandırılmaktadır. Hasadı yapılıp kurutulan shea butter öğütülür ve ince bir macun haline getirilerek shea butter elde edilir.

Afrika’da yemeklerde ve çikolata endüstrisinde kakao yağı yerine sıklıkla kullanılan bir yağdır. Nemlendirici, merhem, losyon şeklinde çokça kullanılır. Kısacası gıdadan, kozmetiğe birçok alanda kullanılan bir yağdır.

Shea Butter’ın Cilde Faydaları Nelerdir?

  1. Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur.
  2. Zararlı ışınların cilt üzerindeki etkisini azaltır.
  3. Peeling olarak kullanılır ve temizleyici etkisi vardır.
  4. Hassas ciltler için tahriş, kızarıklık ve kuruluk sorunlarını çözer, cildi besler.
  5. A vitamini açısından çok zengin olan shea butter sivilce ve akne oluşumlarını engeller.
  6. Düzenli kullanıldığında selülit önleyici özelliğe sahiptir.
  7. Çatlak oluşumunu ve görünümü azaltır.
  8. Kolajen üretimini arttırarak cildin yenilenmesine ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır.
  9. Shea butter egzama ve kaşıntı sorunlarına iyi gelir.
  10. Saçlar içinde birçok etkisi bulunan shea butter saçları besler, onarır ve daha canlı bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.

Shea Butter Cilde Nasıl Uygulanır?

Shea butter birçok ürünün içerisinde mevcuttur. Ürünlerin açıklamalarını okuyarak temiz içerikli ürünleri saç ve cilt bakımınız için kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin yanında doğal olarak saf shea butter satın alınarak kullanılabilir. Cilde doğrudan sürülebilir ve saçlar içinde maske olarak kullanılabilir.

Sizde Shea Butter yağını incelemek ve satın almak için hemen tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir